Edukacijos

Edukacinės programos Zanavykų muziejuje

Zanavykų muziejuje nuolat rengiami ir įgyvendinami tradiciniai edukaciniai užsiėmimai orientuoti į zanavykišką kultūrą, buitį, amatus ir skirti įvairaus amžiaus ir socialinėms grupėms. Užsiėmimuose dalyviai aktyviai ugdo vaizduotę, kūrybinius gebėjimus, socialinius įgūdžius ir pažįsta Zanavykų krašto kultūrą ir istoriją. Edukaciniai užsiėmimai praktinio pobūdžio, pritaikyti skirtingo amžiaus lankytojams.

Kviečiame išbandyti naujas bei tradicines kultūrinės edukacijos kryptis muziejuje – polimerinio molio techniką, žvakių liejimą ir popieriaus gamybą. 

Muziejus pirmasis regione turi tikslą pristatyti netradicinę edukaciją krašto istorijos ir kultūros pažinimui. Polimerinio molio užsiėmimai tai naujas dalykas tiek Šakių rajone, tiek visoje Lietuvoje. Vaikus ir jaunimą ši veikla įtraukia, skatina kurti, improvizuoti. Edukacinio užsiėmimo metu Zanavykų muziejuje  kuriamos tulpės (lelijos), paukščio – segės. Tulpės (lelijos) ornamentas zanavykiškoje tekstilėje ir baldų puošyboje buvo itin svarbus. Todėl ir edukaciniuose užsiėmimuose dalyviai supažindinami su šio motyvo reikšme ir svarba zanavykams. 

Tiek mokyklose, tiek darželiuose šiuo metu plačiai kalbama apie atliekų perdirbimą ir rūšiavimą. Pedagogai nuolat ieško patrauklių būdų mokinių ugdymui. Viena iš alternatyvų – edukacinis užsiėmimas muziejuje. Edukacinio užsiėmimo metu dalyviai susipažins su popieriaus istorija nuo ištakų iki šių dienų, pamatys seniausius muziejuje saugomus leidinius. Kiekvienas dalyvis trumpam taps tarsi amatininku ir išbandys ypatingą metodą unikaliam popieriaus lakštui pasigaminti. 

Suvalkijos regione yra tik vienas amatininkas puoselėjantis tradicinį žvakininkystės amatą, todėl muziejus norėdamas atgaivinti šį amatą parengė naują edukacinę programą. Ši edukacinė programa, ypač šventiniu laikotarpiu tikimės sulauks didelio vaikų ir jaunimo susidomėjimo. Edukacinio užsiėmimo metu dalyviai sužinos žvakės atsiradimo istoriją, su amatu bus supažindinami teoriškai, taip pat praktiškai galės išbandyti žvakių liejimo būdus. Praktinio užsiėmimo metu dalyviai mokysis susukti medumi kvepiančią korėtą žvakę iš vaškuolės. Išbandys patį greičiausią ir lengviausią jų gamybos principą – žvakių liejimą formelėse. Taip pat sužinos ir patį seniausią žvakių gamybos būdą – kantriai liedami vašką ant knatelių. Nulietas žvakes, kaip darbo rezultatą, edukacinio užsiėmimo dalyviai pasiims su savimi.

Edukacinės 1,5–3 valandų trukmės užsiėmimo kaina lankytojui 2-6 € (kaina priklauso nuo pasirinktos edukacijos). Edukaciniai užsiėmimai ir ekskursijos užsakomi el. paštu edukacija@zanavykumuziejus.lt arba telefonu 8 650 85035.Yra galimybė rengti išvažiuojamąsias edukacijas.